Mieszkańcy Krapkowic oddali hołd Orlętom Lwowskim
W miniony czwartek mieszkańcy z Krapkowic dwoma autokarami udali się na kresy dawnej Rzeczpospolitej.
Swoją podróż rozpoczęli od podziwiania zabytków dawnej stolicy Galicji – Lwowa m.in.: Katedry Łacińskiej, Soboru św. Jura, Rynku, a także Budynku Teatru Miejskiego, w którym występuje słynna opera i balet lwowski. Następnie zobaczyli panoramę miasta z najwyższego wzgórza, na którym usypano Kopiec Unii Lubelskiej.
Po obiedzie grupa wycieczki udała się na niesamowity spektakl baletowy – Giselle. Barwne występy taneczne i niesamowita oprawa muzyczna urzekła prawie tysięczną widownię.
Sobotni dzień krapkowiczanie spędzili poza Lwowem zwiedzając tzw. „Złotą Podkowę Lwowską”, czyli zamki w Złoczowie, Podhorcach i Olesku (miejsca znane w historii z życia króla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej Marysieńki).
Ostatnim punktem programu było odwiedzenie pola słynnej bitwy pod Zadwórzem, która miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa ta nazywana jest także „Polskimi Termopilami”, ponieważ zginęło tam 318 młodych polskich żołnierzy.
Ostatniego dnia wycieczki w niedzielę mieszkańcy Krapkowic oddali hołd zasłużonym Polakom na Cmentarzu Łyczakowskim oraz poległym Orlętom Lwowskim, bohatersko broniącym Lwowa w 1918 roku.
Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej uczestniczącymi w wycieczce i komandorem Stowarzyszenia PJK – złożyli pamiątkowy wieniec na grobie poległych żołnierzy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszej wycieczce oraz osobom, które zaangażowane były w przygotowanie wyjazdu dla tak licznej grupy mieszkańców na Ukrainę.
Organizatorem wycieczki była Gmina Krapkowice i Stowarzyszenie Port Jachtowy Krapkowice.
Jesteśmy przekonani, że wycieczka nie będzie ostatnią i przy tak dużym zainteresowaniu, wspólnie zorganizujemy kolejne, równie atrakcyjne wycieczki.
Wersja XML